Menü Menü
SCRIKSS YAZI GEREÇLERİ REFİLLER MASA ÜSTÜ SETLER HEDİYELİK SETLER AKSESUARLAR SCRIKSS OFFICE YAZI GEREÇLERİ Notelook DEFTER MARKALAR SHEAFFER KAWECO TROIKA NAVA CROSS STAEDTLER KURUMSAL Baskı Teknikleri Klavuzu SCRIKSS B2B Kurumsal Hediye Broşürü
TR / EN

Sık Sorulan Sorular?

 

Scrikss hangi ülkenin markasıdır?

 

Scrikss “dünya markasi” olmus bir Türk Markasidir. 1964 yilindan bu yana Türkiye’de üretim yapan Scrikss Kalem Kirtasiye ve Ofis Malzemeleri Anonim Sirketi’nin tescilli markasidir.


~

Scrikss modelleri Türkiye’de mi tasarlanıyor?

 

Hemen bütün Scrikss kalem modelleri ile deri ürün ve aksesuarlari Türkiye’de tasarlanmaktadir. Scrikss firmasi, kirtasiye alaninda en fazla Türk tasarimci ile çalisan kurulustur


~

Scrikss Türkiye’de mi üretiliyor?

 

Bütün dünya markalari gibi SCRIKSS firmasi da ürünlerinin pek çok parçasini Türkiye ile birlikte dünyanin çesitli kita ve ülkelerinde üretmektedir. Ancak, nihai kalite kontrol islemleri her zaman Scrikss’in Istanbul’daki tesislerinde gerçeklesmekte, yazi araçlari her türlü yazma testine tabi tutulduktan sonra ambalajlanip satisa arzedilmektedir.


~

Scrikss ömür boyu garanti neleri kapsar, neleri kapsamaz?

 

Ömür Boyu Scrikss Garantisi, kalemin satin alinma veya üretim tarihine bakilmaksizin Türkiye sinirlari dahilinde uygulanan bir garantidir. Fiyati ne olursa olsun, bakima gereksinim gösteren bütün mekanik kisimlar (mekanizma, kapak, seksiyon gibi) fabrikamizda onarilir veya yenilenir. Ancak, kalem içindeki yedekler (tükenmez refili, dolmakalem ucu, kursun kalem mini, silgi kartus gibi) kullanim sonucunda tükenmis olan parçalar ile kötü ve hor kullanim sonucu hasar gören kisimlar garanti kapsami disindadir.


~

Üretimden kaldırılan bir Scrikss ürününün garantisi ne olur?

 

Sayet üretimden kaldirilmis olan ve stoklarda bulunmayan bir Scrikss ürünü herhangi bir nedenle onarilamiyorsa, yerine ayni ederde baska bir ürün teklif edilir.


~

Servis ve onarım süresi ne kadardır?

 

Scrikss ürünleri, servise gelis tarihinden en geç 10 is günü içinde onarilarak sahiplerine iade edilir veya bulgular kalem sahibine telefon, faks yada e-postayla bildirilir.


~

Dolmakalemimin bakımını nasıl yaparım?

 

Dolmakalemler diger kalemlere göre daha özen ve itina ister. Kaleminiz kullanim sikligina göre temizlenmelidir. En iyisi, her kartus degisimde yada piston kullaniliyorsa hazneye mürekkep çekmeden önce temizleme isleminin yapilmasidir. Temizleme islemi, mürekkebi doldururken yaptiginiz islemin aynisidir ancak bu kez hazneye mürekkep yerine ilik su çekip bosaltmaniz gerekir. Bu islemi birkaç kez, önceden kullanmis oldugunuz mürekkebin rengi iyice kaybolana kadar uygulayabilirsiniz. Ayrica kaliteli mürekkep kullanmak kalemin verimli yazmasinda etkendir.


~

Dolmakalemimi, alkol veya benzeri sıvı müstahzarlarla temizleyebilir miyim?

 

Dolmakalem haznesine kesinlikle alkol, benzol, kezzap ve benzeri sivilari doldurmamak gerekir. Bunlar kalemin piston ve yolluk sistemine zarar verir, dolmakalemin hasar görmesine neden olurlar. Onun yerine, ilik suya üç damla sivi sabun yada bulasik deterjani katilabilir.


~

Dolmakalemde uç kalınlığı nedir?

 

Dolmakalem uçlari, kullanicinin tercihine göre bes degisik kalinliktadir: EF= çok ince, F= ince, M= orta, B= kalin ve “Calligraphy” kesik uç. Türkiye’de en çok F ve M tipi uçlar satilmaktadir. Scrikss’in kesik uçlu dolmakalemi yoktur.


~

Mekanizmalı kurşun kalemimin ucu nasıl değişir?

 

Sayet kullandiginiz kalem 0,5 veya 0,7 min ile yaziyorsa, uç bitince kalemin haznesinden otomatik olarak yenisi gelecektir. Haznedeki minler tükendiginde, 0.7 veya 0.5 Scrikss uçlarini kirtasiyecilerden temin edebilirsiniz.

0.9 mekanizmali bazi modellerimizde kalem önden beslemelidir. Bu durumda, kaleminizin ucu bittigi zaman zorlamadan kaleminizi kapagindan sag tarafa dogru hafifçe çevirip içindeki bitik ucu düsürünüz daha sonra kapagi sola dogru sonuna kadar çevirip önden yeni ucu takip hafifçe bastirip yerine oturmasini saglayip tekrar kullanmaya baslayabilirsiniz. (Bkz: kroki )


~

Scrikssoffice nedir?

 

ScrikssOffice, Scrikss AS’nin ofis tipi ürünlerini pazarladigi tescilli markasidir.


~

Dolmakalem nasıl temizlenir?~

Dolmakalem kartuşu nasıl değiştirilir?